ČLÁNKY


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EURO DOG SHOW 2007 - ZAGREB

Ve dnech 8-10.6. 2007 proběhla EV v Zagrebu. Na výstavu jsem vyrazila já s Lavín (AA) a Yolly (CC). Se mnou jela Sandra jen jako doprovod a Jiřina Kružíková se svými dvěma odchovy aa do třídy pupíků.  Na akci se mnoho lidí právě z Čech těšilo, jelikož není až tak vzdálená. O to hořčí bylo zklamání z celkové organizace výstavy, naprosto nezvládnuté přípravy této prestižní akce. Nevyhovující podmínky pro vystavovatele a jejich psy. Jen v neděli uhynulo 7 psů! na následky vedra. Ke kruhům byl přístup jen z jedné strany a tak pouze pár vyvolených mělo šanci sledovat, co se děje v kruhu. Parkoviště bylo velmi vzdálené a dostat všechny potřebné věci (klece, stoly, fény, židličky,..) ke kruhům byl výkon hodný zdatného sportovce a rozhodně ne ženské s výhřezem ploténky (v mém případě). Takže díky Jiřině jsem to ještě tak nějak zvládla.. Posudky žádné (co by jsme také chtěli za ty prachy,že?...- v mém případě 160 euro přihlášky), jen diplom se zaškrtnutou konečnou známkou.

Na výstavu jsem hlásila Chilli a Yolly v cc. Jenže cca měsíc a půl před výstavou si Chilli způsobila zranění a tak jsem požádala organizátora písemně o změnu přihlášky psa z Chilli na Jonese. Emailem mi sdělili, že to možné je. Jenže pár dní před výstavou mi domů přišlo potvrzení na Chilli. Na můj dotaz emailem mi nikdo více neodpověděl a tak Jones zůstal doma. Na výstavě v katalogu však Chilli zapsaná nebyla a byl tam samozřejmě Jones. 4 dny před výstavou jsem se denně cca 1-2 hodiny snažila do výstavní kanceláře dovolat, bezvýsledně..

Utěšovala jsem se tím, že se alespoň podívám na pěkné psy a o to šlo především. Jenže díky tlačenicím u kruhů jsem skoro nic neviděla a samotné posuzování CC bylo fatální! Třídy mladých posuzovala moldavská rozhodčí, která evidentně vůbec netušila, jak plemeno má vypadat. Její posuzování bych přirovnala k úrovni Neználka. Zvláště vítězný mladý pes tomu nasadil korunu. V hlavě byl naprosto nekorektní, vypadal jako boxer křížený s nevím čím, neměl kostru, substanci, osvalení a ani úhlení PK. To skutečně pořadatel nemohl zajistit na posuzování EV rozhodčího, který by měl s naším plemenem více zkušeností? Marně jsem hledala po internetu nějaké stopy po tom, že by dotyčná rozhodčí někde CC posuzovala a stejně tak marně hledám stopy po chovatelích CC v Moldávii.. Jsem ráda, že jsem do třídy mladých nic nepřihlásila, neboť za posouzení od takového rozhodčího by to byl jen vyhozený peníz. To už by snad i moje dcera dokázala cc lépe posoudit, jelikož mezi nimi vyrostla. A že to nebyl jen můj subjektivní dojem, dokládá i citace komentáře paní Patrizie (chov. st. Degli Elmi) z veřejného evropského fora o EV :
"Really no comment for the judge of the jouth, personally I don't think she had a normal vision of the type, a part the first place of Montse's pup. This judge only looked to the people she knew (mostly of them were russian), she never looked at the dogs, she never moved the dogs and she looked a lot (sometimes with mistakes) to the teets.

At the end I would like to underline the " big forgotten" for me of this show, I am sorry if I forgot somebody but I dind't see all the dogs, I don't mention any young dog cause I don't have words: Aronne del giardino delle Ombre, Barone dei re di Roma, Pascal, Seyolly, Fiona, Smeralda, Vega de la Guittonnie and Vanda de la Guittonnie"

Moc si považuji právě názoru jedné z nejúznávanějších chovatele CC v současné době na světě. A je mi ctí, že mezi svými favority z této výstavy zmínila právě naší fenu Yolly (všimněte si, že jako jediné neitalské cc!)

Třídy dospěláků už pískal italský rozhodčí a tam už jsem přeci jen častěji s jeho výroky souhlasila a to především vítězný pes v mezitřídě a vítězné feny v mezitřídě a v otevřené. Zvláště fena z mezitřídy byla bonbonek. O to větší zklamání bylo vítězství feny v šampionech, která silně dopadala na levou zadní končetinu, ale zřejmě to v tomto případě nevadí, když handler dotyčné feny byl italský rozhodčí pan M. di Chicco. A to samé asi platilo i o vítězném psovi Cesarovi- syn psa od pana Chicca. Cesare má zcela nesprávný tvar i barvu oka, klabonosý hřbet nosu z profilu a za pohybu levá přední končetina šlapala na pravou.

Toto zklamání nezlepšil ani fakt, že jsem se s naší Seyolly dostala ve třídě šampionů fen do užšího výběru mezi TOP 5 fen (jako jediná neitalská fena). A nebo to, že fenka lagotto romagnolo z mého chovu- Bibi LR z Máchova kraje- v majetku J. Fodora- se stala v sobotu Evropským vítězem mladých.

Lavín jsem ke všemu nestihla ani vystavit a to jsem se na to tak těšila. Prostě nebylo možné se včas z haly 8 dostat do haly 6, když oproti katalogu rozhodčí přehodil pořadí posuzování a třídu šampionů fen vzal před třídou otevřenou. Takže na poslední chvíli mi do kruhu s Lavín vletěla Kačka (kennel Poarott), ale samozřejmě Lavín jí neznala a ona ji, takže spolu zrovna sehraný team netvořily..

Prostě EV 2007 hodnotím jako nejhorší EV na které jsem měla možnost se účastnit (a že mi od roku 1999 včetně ještě žádná neunikla). A to jak samotnou výstavu, tak i posuzování plemene cane corso. Zvláště moldavskou rozhodčí a pak zjevné "politikaření" italského rozhodčího.

Podobné komentáře je možné si přečíst na většině evropských for a zvláště italští chovatelé jsou oprávněně silně rozhorčení.

Domů jsme jely úsek 500 km cca 10 hodin!!! Chytří pořadatelé vymysleli termín výstavy na červen, kdy je již silný turistický ruch v zemi a tak jen na hranicích byla fronta na cca 3 hodiny...

Takže jak psala hned po skončení výstavy má kamarádka Bára Morávková (kennel Prdlavka- Best Europa puppy baset)- CHORVATSKO NA EV NIKDY VÍCE!

Šárka Bajerová - "Of Bajer"

©2005 Lenka | e-mail | homepage | | | | Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno | | | |