KLUBOVÝ ZPRAVODAJ - ROČNÍK 11


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ročník 11, číslo 1:

Editorial
Výsledky výstav
- NV Olomouc
- DUOCACIB Brno
Pozvánka
- klubová výstava Rokycany
- klubová výstava Konopiště
Pozvánka na Víkend s CC
Chovatelský servis
DKK aneb jak na ty rentgeny
Jak odchovat vrh s PP
Příspěvky členů
- Dorotka
- Život psů
Gratulace - klubový grand šampion práce Valentinka
Klubové akce - reportáže
- Výcvikové setkání Praha
- Výlet na sopku
- Zoo Praha
- Vítání jara s caníky
- Výlet na zříceninu Pravda
Jak krmit psy
Výcvik
- Sedni, lehni, vstaň
- druhy psích sportů
Zdraví
- přednáška s veterinárním lékařem - DLK
- přednáška pod záštitou společnosti Eukanuba
Vzpomínáme
- Mutlichampion Jones
- Naomi Corso z Máchova kraje


Chovatelský servis

Budoucí majitel malého caníčka se rozhoduje, ze které chovatelské stanice si svůj vysněný poklad přiveze. Prochází internet, čte inzeráty a nedokáže se rozhodnout. V čem se vlastně chovatelské stanice liší? Liší se v kvalitě odchovávaných štěňátek, v množství, které odchovají za rok, liší se znalostmi chovatele o CC a chovu vůbec, ale liší se také chovatelským servisem. Spousta nových majitelů právě toto podceňuje. Proto se pak stává, že jim doma roste jejich vytoužený caníček, ale oni vlastně neví, jak a čím krmit, jak vychovávat apod. Proto se stává, že pak volají a píší ostatním chovatelům, kteří svou radou suplují to, co by majiteli CC měl sdělit chovatel jeho štěňátka.

Co vlastně obnáší chovatelský servis? Určitě smlouvu. CC není věc levná, a proto by ve smlouvě mělo být jasně řečené, k čemu se zavazuje chovatel a o čem byl naopak nový majitel poučen. Někdy může obsahovat i omezení majitele a v tomto případě by měl majitel zvážit, zda tato omezení nebudou v budoucnu pro něj problematická (povinnost vystavovat, žádost o souhlas chovatele zda a kým krýt, zákaz chovu apod.). Je nutné si uvědomit, že v praxi je právní vymahatelnost smlouvy velmi problematická. Většinou se nový majitel musí spolehnout na serióznost chovatele. Pokud kupoval výstavní zvíře a štěňátku nevyroste zub, místo předkusu zůstane skus v nůžkách, štěňátko nedosáhne výstavních kvalit atd., určitě je na místě žádat vrácení části kupní ceny. Bohužel právě toto vám smlouva většinou nezaručí a Vám nezbude než doufat, že chovatel, kterého jste si vybrali, je charakterní člověk a bude si za svými sliby stát i po pár měsících, kdy už máte štěňátko doma, je vymazlené a nevrátili byste ho ani za nic.

Dále se do chovatelského servisu určitě počítá kompletní uvedení do problematiky výživy a podávání doplňků. Toto opět záleží na znalostech a zkušenostech jednotlivých chovatelů. Nový majitel by měl být informován čím je štěně krmeno od narození po odběr a jak doporučuje chovatel krmit dál. Může se stát (v případě, že chovatel doporučuje granule), že na trhu zrovna není k sehnání určitý druh granulí. Pak by měl chovatel doporučit další značku granulí s podobným složením a poměry důležitých prvků. Toto doporučení by se mělo opírat o zkušenosti s daným krmivem.

Další kapitolou je výchova a socializace, která je u CC velmi důležitá. S výchovou i socializací je potřeba začít u štěněte CC hned po příchodu domů. I v těchto situacích by měl být chovatel dostatečně znalý a schopný budoucí majitele vést, radit jim, doporučovat, případně pomoci odstranit nežádoucí chování. Samozřejmě, že vzniká spousta dalších problémů, spousta situací, ve kterých si nový majitel neví rady. A tady je opět na telefonu nebo na e-mailu chovatel. Podle mých zkušeností trvá toto poradenství určitě 1-2 roky, ale se žádostí o jakoukoli radu se na mě mé odchovy obrací prakticky stále. Proto radím nastávajícím majitelům štěňátek, aby pečlivě vybírali chovatele, od kterého si své CC koupí. Ať už mají nebo nemají výstavní či chovatelské ambice, měli by klást důraz na dobrou komunikaci s chovatelem. Na jeho odborné znalosti o výživě, výchově a také o zdravotní problematice. Určitě to v budoucnu ocení. A pokud výstavní ambice mají, pak by měl chovatel mít vlastní praktické výstavní zkušenosti a úspěchy, aby byl schopný poradit a vysvětlit, jak takového výstavního caníka připravit. Protože výstavní štěně začnete připravovat již od prvních prckovatých krůčků.

A co vám, kteří plánujete své první či další CC poradit? Vybírejte pečlivě, hodně přemýšlejte, ptejte se, zjišťujte. Za samozřejmost považujeme to, že štěnda jsou opečovávaná, vyrůstají v kontaktu s chovatelem a jeho rodinou, mají dostatek jídla a vody, fena-matka je ve výborné kondici. Chovatel je schopný zodpovědět jakoukoli Vaši otázku. Má znalosti o výživě, o výchově, socializaci. Měl by mít znalosti o CC! Buďte nároční a nenechte se obalamutit roztomilými kuličkami. Seznamte se s matkou štěňat, povaha matky je velmi důležitá. Seznamte chovatele se svými požadavky. Jste-li aktivní člověk, který chce s CC pracovat, nechte si vybrat aktivnější štěndo. Jste-li člověk, který tráví volný čas spíš u televize, nechte si vybrat nejklidnější štěně z vrhu. Máte-li výstavní ambice, chcete-li se věnovat chovu, chcete-li tohle či tamto, s tím vším seznamte chovatele. Předejdete tím zklamání na obou stranách v pozdější době.

Držím palce všem majitelům, ale i chovatelům. Aby ta spojení páníček x pes vyšla vždy ke spokojenosti zúčastněných stran. Aby ty vztahy byly vždy ideální. Šťastný majitel, vlastnící vymazlené a vychované CC na straně jedné a informovaný a pyšný chovatel na straně druhé.

Jaroslava Chudá

©2005 Lenka | e-mail | homepage | | | | Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno | | | |