KLUBOVÝ ZPRAVODAJ - ROČNÍK 3


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ročník 3, číslo 2:

 
Editorial - pozvánka na Víkend s CC
Katalog klubové výstavy ČMKCC
Prezentace chovatelské stanice z Máchova kraje
Prezentace chovatelské stanice z Turkovského lesa - Biessa
Okénko výboru
MVP 3/2002 Záhřeb
MVP 3/2002 Bělehrad
MVP 4/2002 České Budějovice
MVP 4/2002 Ostrava
KMDPP 5/2002 Lysá nad Labem
SVP Koruna Česká, Memoriál J. Markové 5/2002, Kampa
Oznámení ČMKCC
Cane corso - výživa
Cane Corso - výchova
Cane Corso - dysplazie
Začátek specializovaného klubu fil v ČR
Jak počítat koeficient příbuzenské plemenitby, ing. Findejs
NutriCan


Cane Corso - Výživa
Šárka Bajerová

Stále dokola řešíme dotazy na výživu CC. Každý chovatel i veterinář má zřejmě svůj názor. Ovšem já si myslím, že výsledky hovoří za vše!

Je-li zkušený chovatel, který dané plemeno má již několik let, odchoval několik vrhů a jeho jedinci jsou zdraví, pěkní, dostatečně osvalení a mohutní, nemají pohybové ani zažívací problémy, či problémy se srstí apod., pak takový chovatel zřejmě našel návod, jak své psy co nejlépe krmit. Majitel jednoho, dvou psů Vám jen ztěží může radit fundovaně a stejně tak i rady od chovatelů jiných plemen nemusejí být vždy ty nejlepší!

Zde Vám napíši, jak vyživuji naše psy: (v našem chovu není ani jeden cane corso a ani amstaf, kteří mají problémy se srstí nebo pohybem...) Dospělé psy krmím zásadně dvakrát denně. Dospělému psovi dávám ráno granule smíchané ještě s přípravkem na klouby (Chassoton 4% a nebo Fitmin pro klouby). Večer dostanou mleté drůbeží maso (u nás syrové) s důkladně provařenou rýží a těstovinami a přídavkem minerálů a vitamínů (například Vetamix od firmy Biofaktory) Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že je to nevhodné. Vidím, že to vhodné je. Psy máme krásné, zdravé a bez problémů. Granule vždy dáváme bez přídavku sóji, zásadně z drůbežího nebo rybího masa.

Tu a tam jim dám do krmení bílý jogurt, ale ne zase tak často, občas jim koupím vnitřnosti nebo hovězí kosti.

Vždy do krmení ještě přidáme cca 3 dcl rostilnného oleje, ale na jednoho psa Vám bude stačit tak cca polévková lžíce denně. Jídlo podáváme vodnaté. Je to jako omáčka. Kosti dáváme tak jednou za měsíc, ale psům se povalují na zahradě různé zbytky kostí po většinu roku. Mohou si o ně čistit zuby. (Mimochodem pravidelně svým psům zuby čistím i doma!) Někdy koupím kuřecí skelety nebo ryby a dám je do vaření. V zimě přidáváme psí škvarky - kvůli energii.

Mám-li psa, který během růstu různě pokulhává po námaze, dostává zvýšený příjem želatiny, kalcia i Chassotonu. Má také minimum pohybu. Někdy dojde i k tomu, že tráví několik týdnů jen na zahradě a do lesa ho neberu. Kostra CC potřebuje klid, aby se mohla dobře vyvinout.

Od příštího čísla odstartujeme sérii článků o granulích na českém trhu. Nebudu psát o těch špatných, ale naopak o těch, které si myslím, že jsou vhodné ro naše caníky. Také se zmíním o dalších přípravcích, které se dají v ČR koupit a na co jsou vhodné.

©2005 Lenka | e-mail | homepage | | | | Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno | | | |