KLUBOVÝ ZPRAVODAJ - ROČNÍK 5


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ročník 5, číslo 1:

Soutěž chovatelské stanice Z Máchova kraje o TOP CC sezony 2003
Korado Corso z Máchova Kraje
Výzva
Nedostižitelný čich psa
MVP Brno
Víkend s CC 2004
Společný život CC a chlapečka s postižením
Vhodná zátěž pro štěně CC
Setkání v Pražském Hloubětíně
Řády pro udělení Klubového šampiona a klub. grand šampiona ČMKCC
Cane Corso na internetu
Galerie


Nedostižitelný čich psa

Chování a vlastnosti psa inspirovaly člověka od nepaměti k tomu, aby využíval svého oddaného přítele pro různé služby. Kynologie, nové odvětví zootechniky, se naučila kvality psa přesně rozlišovat a definovat. A tak i přes všechny změny v životních podmínkách, přes zásah do dalšího přirozeného vývoje, přes rušivé a riskantní soužití s člověkem, pes, který sice ztratil svou bojovnost, zděděnou po předcích, který v podobě dnešních plemen neumí žít již divoce a svobodně svým někdejším přirozeným způsobem, a který vyměnil psí smečku za kolektiv lidských bytostí, dovedl si v původním rozsahu zachovat právě ty vrozené vlastnosti, které se naučil člověk využívat, a které dělají psa právě psem. Tak například sluch psa je nesmírně citlivý na ultrazvuk. Ucho člověka může vnímat zvuky s kmitočtem asi 18 tis. frekvencí za vteřinu, zatímco pes zachytí ještě zvukové vlny s kmitočtem 30 až 40 tis. za vteřinu, tedy zvuk, který již lidské ucho nevnímá vůbec. Zvuk, který člověk sotva uslyší na vzdálenost 20 metrů, zachycuje pes bezpečně na vzdálenost 100 metrů.

Hlavní kvalita psa však spočívá nesporně v jeho neobyčejně vyvinutém čichu. Abychom mohli posoudit a uvědomit si citlivost a nepředstavitelnou vnímavost nosu psa, je třeba porovnat čichové schopnosti psa a člověka.

Člověk náleží k tzv. živočichům mikrosmatickým, tj. tvorům s čichem velmi slabým, možno říci omezeným či otupeným.Cichová sliznice u člověka má rozměr 4,8 až 5 cm2 a tloušťka 0,006 mm, což je podstatný rozdíl oproti anatomickému uspořádání nosu u psa, který náleží k živočichům makrosmatickým, tj. tvorům s čichem vysoce výkonným. Čichová sliznice u psa je sídlem čichového ústrojí, jež tvoří velmi spletité čichové bludiště, utvořené ze stočených kostěných skořepin a pokrývá oproti člověku mnohonásobně větší plochu, která je samozřejmě různě velká u jednotlivých plemen. Tak např. u německého ovčáka zaujímá plochu 150 až 170 cm2, u pointra 154 až 178 cm2, u Cane corso 150 až 172, , u kokřšpaněla cca 67 cm2, u erdelteriera cca 84 cm2, u bloodhaunda až 200 cm2, u vlčího špice cca 85 cm2 a u boxera 120 až 125 cm2.

U loveckých plemen psů, kteří jsou vynikajícími stopaři zvěre, je sliznice velmi vyvinutá, stejně jako u rozšiřujících se plemen u nás, jako např. chodský pes, kavkazský pastevecký pes apod. Průměrná tloušťka sliznice u psa je vyvinutá velmi plně a sice 0,10 až 0,12 mm.

Jak je všeobecně známo, je čenich psa stále vlhký, což způsobují vodnaté výměšky nosní žlázy. To je příčinou, že nos psa je dokonale uzpůsoben přijmout nejjemnější proud vzduchu, který s sebou přináší i nepatrný pach z poměrně vzdáleného místa. Tím pes určí např. přicházející osobu mnohem dříve, než ji lze zpozorovat okem. Tato vlastnost čichového rozsahu je velmi důležitá u kavkazských pasteveckých psů, kteří velmi pečlivě a svědomitě upřesnili při ochraně pasoucích se stád, z které strany se přibližují útočná dravá zvířata.

V případě, že byste si chtěli článek přečíst celý, můžete si tento zpravodaj objednat u slečny Maříkové.


Ročník 5, číslo 2:

Bonitace
Vážení přátelé a chovatele plemene CC
Poradkyně chovu prosí
Klubový šampion
Výstava Amstetten
Klubová výstava Rakousko 22.5. 2004 aneb viděno ...
Barcelona
Výstava České Budějovice
Klubová výstava Moloss clubu
Víkend s CC Doksy 30.4.-2.5. 2004
Výstava Luxembourg
Výstava Polsko Jelenia Gora 16.5. 2004
Zdravím všechny příznivce caníků!


Zdravím všechny příznivce Caníků!

O víkendu 14.2. se konalo neoficiální setkání psů a jejich pánečků na cvičáku Starý Hloubětín. Sešli jsme se v poměrně hojném počtu cca 30 psů, což považuji za velmi slušnou účast. Jsem moc ráda, že se chce již větší množství majitelů věnovat se svým psem výcviku, ať již klasickému, či se jen poradit, jak vyzrát na toho svého miláčka (jak s přivoláním a běžnou "nezávodní" poslušností a dalšími výchovnými neplechami).

Ukázali jsme Vám klasickou závodní poslušnost, obrany jak závodní (Chicora, Indy a spol.) tak i osobní ochranu. Pak se rozpovídala poradkyně chovu o tom, jak má vypadatstandart Cane corso a všem přihlížejícím to na modelovém psovi ukazovala (jak se jednotlivé části těla psa jmenují, jak se na výstavě hodnotí, co který výraz v posudku znamená, jak psa na výstavě správně vystavit). Podala tam zcela vyčerpávající přednášku do posledního detailu.

Zmínila také poslední dobou velký problém - a to zvladatelnost a výchovu psů (obzvláště velkých plemen - víte jistě sami, co poslední dobou probíhá tiskem). A caník jak všichni víme, je sebevědomý velký pes a jeho vedení a zvláště výchova již od štěněte je hrozně důležitá. Apeluji ještě proto touto cestou jednou na Vás všechny majitele psů: správná výchova není o násilí na psech, je to jen na postu Vůdce smečky a Důslednosti!!!

.......

Loučí se s Vámi Pavla, Chichňa a Pikolík

©2005 Lenka | e-mail | homepage | | | | Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno | | | |